Blog

Motýlí efekt

Už jste někdy slyšeli pojem „butterfly efect“? V českém překladu také „motýlí efekt“ nebo „efekt motýlích křídel“? Pokud ne, zkusím vám svými chatrnými vyjadřovacími schopnostmi vysvětlit podstatu tohoto fenoménu a jeho využítí v metodě Vitální princip….Motýlí efekt vyjadřuje myšlenku, že i něco tak nepatrně významného, jako je motýlí mávnutí křídly v amazonském pralese, dokáže v konečném důsledku vyvolat tajfun na opačné straně světa.  Hm, hezká myšlenka. No a co s tím? To je otázka víc než na místě. Hned vám na ní odpovím.

Když jsem konstruoval svojí metodu Vitální princip, uvědomil jsem si, že chci v životě změnit moc věcí najednou. Chtěl jsem změnit svůj přístup k životu, stravování, pohybovou aktivitu, myšlení, zaměstnání, vztahy a to nejlépe hned a vše najednou. Nesplnitelný úkol. Tedy alespoň pro mne. Bylo to jako kdybych chtěl sníst  šišku salámu (s prominutím) a to celou najednou.

Ten příměr s šiškou salámu jsem nevybral náhodně. Uvědomil jsem si, že nemusím sníst celou štangli v kuse. Můžu jí hezky nakrájet na kolečka a ta postupně sníst. A to je podstata využití motýlího efektu v metodě Vitální princip (bez konzumace salámu samozřejmě :-)). Začal jsem dělat ve svém životě malé, skoro až nepatrné změny. Ve chvíli kdy se ze změny stal příjemný návyk, přistoupil jsem k další. A takto jsem postupoval den za dnem, skoro bezbolestně řekl bych, ke svému cíli. Každá malá životní změna, kterou jsem provedl,  mně posílila a v konečném důsledku se zasloužila o celkovou proměnu v nového člověka.

Pokud se tedy i vy chystáte ve svém životě provést změny a bojíte se, že to nezvládnete, vždy si vzpomeňte na motýlka v amazonské pralese. A mávněte křídly. Teď a tady. O výsledek se nebojte. Je zaručený :-). Přeji vám mnoho trpělivosti a štěstí na vaší cestě.

 

Jindřich Tvrdík

www.vitalniprincip.cz

Motýlí efekt
Motýlí efekt