Blog

Náš den není nafukovací. Využijme toho!

Jednoho večera, když jsem připravoval program pro svého nového klienta, jsem si uvědomil, jednu zásadní myšlenku. A sice to, že „nový pozitivní návyk, se tvoří daleko snadněji, než se opouští ten starý, negativní“. Uvědomil jsem si to ve chvíli, když jsem si na jednu stranu listu napsal seznam negativních návyků již zmíněného klienta, kterých se chtěl zbavit, a na druhou stranu ty pozitivní, které si hodlal ve svém životě nově vytvořit. Ve chvíli, když jsem dopsal a zadíval jsem se na oba seznamy, tak mi to došlo…

Často se ve svém životě snažíme bojovat se svými návyky, které již neslouží našemu nejvyššímu dobru a spíše nám způsobují negativní pocity, ať už svojí vlastní podstatou, nebo tím, že s nimi, často marně, bojujeme. Příkladů bychom našli jistě spoustu a ve všech oblastech života. Každý z nás nějaký takový návyk má. A skoro každý z nás si uvědomuje, že mu tento návyk v dlouhodobém měřítku, nepřináší užitek ani dobro, ale spíš opak. Jak často slýchávám od lidí  povzdechy typu: „Měl bych přestat kouřit“, „Měla bych přestat jíst nezdravě“, „Měl bych přestat pít alkohol“, „Měla bych přestat pít kávu“, „Měl bych přestat dělat věci na poslední chvíli“, „Měl bych přestat být tak líný“, atp. Ale jak se těchto negativních návyků zbavit? Tady už přestává veškerá legrace, protože to je skoro nemožný úkol. Opustit staré návyky je skutečně pro mnoho z nás, nadlidský výkon. Pereme se často statečně, ale jak se říká, zvyk je železná košile a tak často naše snaha končí s první krizí, která nastane, když se dostaví tzv. abstinenční příznaky. A jsme v tom zase zpátky. Zdeptaní a zase s o kousek menším sebevědomím, než jsme začínali. Mnoho z nás, proto všechny snahy o změnu životního stylu a zbavení se starých, nepotřebných a negativních návyků, již dávno vzdalo. Toto všechno mi problesklo hlavou onoho večera, když jsem se zadíval na oba dva seznamy. A právě v tu chvíli mi to došlo.

Oba dva seznamy byly tak dlouhé, že stěží mohli tvořit reálný základ nového životního stylu, člověka moderní doby. Často tam byly návyky, které se navzájem doslova vylučovaly. Jejich společná koexistence v denním režimu obyčejného člověka, by zákonitě musela vyvolat katastrofu. Ale naštěstí, náš den není nafukovací. Slyšíte? Není nafukovací! Nemůžeme do něj nacpat víc než se do něj vejde. A to je ta úžasná myšlenka dne. Ano, náš den není nafukovací! A protože se nové pozitivní návyky tvoří snadněji, než se opouštějí ty staré, negativní, zákonitě, když vytvoříme dostatek nových pozitivních návyků, které nám zaplní náš denní program, už nezbude žádné místo pro ty staré, negativní. A ty, nakonec samovolně přestanou fungovat a doslova se rozplynou. Uvědomil jsem si, že tento zákon funguje i v mém životě již několik let, aniž bych si toho všiml. Doslova jsem svými novými pozitivními návyky, vytlačil ty staré, negativní. Samozřejmě se to nestalo přes noc, ale stalo se to.

Moje rada tedy zní: Nadefinujte si nové pozitivní návyky ve svém životě a zařaďte je do svého denního programu. Zaměřte se na pozitivní stránky vašeho života. Na vaše staré negativní návyky, již poté nezbude místo a ony se z vašeho života samy vytratí. Věřte mi, je to vyzkoušené. Hodně štěstí.

 

Jindřich Tvrdík

www.vitalniprincip.cz

 

 

Nové pozitivní návyky, vymažou ty staré, negativní.
Nové pozitivní návyky, vymažou ty staré, negativní.