Blog

Nepodceňujte signály vašeho těla

Naše tělo je jeden obrovský informační systém, který nás v každé chvíli a bezodkladně informuje svými výstupy o svém stavu. V každém okamžiku máme dokonalý přehled o stavu všech našich orgánů. Na počátku naší existence jsme tyto signály vnímali a uměli je správně vyhodnotit. Postupem času jsme však tuto schopnost ztratili. A nebo jsme se je prostě naučili ignorovat…Říká se, že existuje pomyslná stupnice mezi stavem naprostého zdraví a stavem závažné choroby. Tuto stupnici bychom mohli rozdělit na deset stupňů a každý jednotlivý stupeň znamená určitý progres směrem k závažnějším projevům absence pocitu přirozeného zdraví. Některé zdroje uvádí, že až do osmého stupně nemáme ani ponětí, že se děje něco špatného s naším zdravím. Já s tímto tvrzením naprosto souhlasím. Ale na vině není absence těchto signálů, ale spíš jejich ignorování.

Jistě jste se, jako normální člověk 21. století, s těmito signály či projevy nezdravého organismu, již někdy setkali. Mnoho z vás mi teď jistě bude oponovat, že to tak není. Že se cítíte naprosto zdrávi a bez potíží. A já se vás ptám: nikdy jste neměli bolest hlavy, nachlazení, kašel, bolest v krku, bolest kloubů, bušení srdce, pálení žáhy, pocit překyselení žaludku, průjem či zácpu, pocit těžkých nohou, nadváhu, zvýšenou potivost, stres, úzkost, deprese, častou únavu atd. bych mohl pokračovat do nekonečna? Říkáte, že to jsou úplně „normální“ věci, které má skoro každý? Bohužel vás musím zklamat. Toto není „normální“. Všechny tyto výše jmenované symptomy jsou právě ty signály stupně 1-8, které ignorujeme jako běžné součásti našich životů.

Moje rada zní: věnujte trochu svého času naslouchání signálům vašeho těla. Neignorujte prosby vašeho těla o odpočinek, přirozenou stravu, méně stresů nebo více pohybu. Věřte mi, že nebudete litovat.

Jindřich Tvrdík

www.vitalniprincip.cz

 

Naše tělo je obrovský informační systém.
Naše tělo je obrovský informační systém.