Blog

Proč se mi nedaří zhubnout aneb jojo efekt pod drobnohledem

„Zhubnul jsem dietou a cvičením deset kilo a do půl roku jsem měl zpátky patnáct“. Také tuto větu v různých variacích znáte? I já jsem se v začátcích mých snah o redukci nadváhy s tímto problémem potýkal. S velkým vypětím sil jsem shodil několik kilogramů a nejpozději do šesti měsíců jsem je měl zpátky i s přídavkem… A tak pořád dokola. Ukázkový jojo efekt. Do té chvíle, než jsem vše pochopil a objevil Vitální princip. Pojďme se tedy podívat na to, co se vlastně v našem těle při hubnutí děje. Nejdříve si povíme něco o tom „klasickém“ hubnutí pomocí manipulace s příjmem a výdejem kalorií.

Tento systém nehledí v podstatě na nic jiného, než na tzv. příjmovou a výdajovou stránku. Má dáti – dal. Jako v účetnictví. Jednoduché počty. Ale ono to tak jednoduché zase není. Často v této rovnici zapomínáme na to, že naše tělo je dokonalý a velmi inteligentní nástroj. Všechno co se v našem těle děje má svůj účel a smysl. I prosté tvoření tukové tkáně není samoúčelné. A nejedná se vždy jen o ukládání přebytků jako energetické rezervy. Tuková tkáň plní v našem těle mnohem důležitější funkci. Ale o té až později, nyní se vraťme k „účetnictví“ :-)).

Prostou úpravou příjmové a výdajové stránky se na povrchu našeho těla začne dít přesně to, co si přejeme. Tukové polštáře se začnou zmenšovat, protože tělo je začne používat jako palivo pro náš zvýšený energetický výdej nekrytý dostatečným příjmem z potravy. Až potud je vše v pořádku a děje se v podstatě to co chceme. Na povrchu. Nikolivěk uvnitř našeho těla. A nyní se dostáváme k té mnohem důležitější funkci, kterou má v našem těle tuková tkáň.

Jistě pro vás nebude překvapením, že se do našeho organismu spolu s prospěšnými látkami dostávají i různé látky toxické a jedovaté ( viz. http://vitalniprincip.cz/blog/adieu-celulitido/ ). Tyto látky jsou, pokud to jde, naším tělem vyloučeny. Problém nastává, když vylučovací mechanizmy začínají selhávat vlivem našeho životního stylu a přehlceností odpadem. V té chvíli se naše velmi inteligentní tělo snaží toxiny a jedy uložit někam, kde pro něj budou nejméně nebezpečné. A to na místo, kde je nejnižší aktivita a teplota na lidském těle. A nyní zkuste uhodnout, jaké místo to je. Ano správně, je to podkožní tuková tkáň.

A nyní se vraťme k procesu hubnutí. Tělo spotřebovává tukovou tkáň jako palivo a protože se vylučovací procesy nijak nezlepšily, ba naopak, koluje vám nyní v těle obrovské množství toxických látek, které se vlivem spotřebovávání tukové tkáně uvolnily a vrátily do „oběhu“ (a jsme opět u účetnictví :-)). A nejen to. Vlivem spotřebovávání a spalování tukové tkáně se tvoří toxiny zcela nové a zvyšují již tak vysoké množství těchto nechtěných látek v organismu. A nyní to přijde.

Jak jsem již zmínil, je naše tělo obdivuhodně inteligentní nástroj se samonápravnými funkcemi, které ovládá pomocí hormonů. Ve chvíli, kdy v něm stoupne hladina toxických látek nad únosnou mez, začne vydávat „příkazy“ k okamžité nápravě a jejich eliminaci. Ale k tomu, aby tyto toxiny, které nedokáže vyloučit opět bezpečně uložilo, musí znovu vytvořit spotřebovanou tukovou tkáň. Pomocí hormonů vám neúměrně zvýší chuť k jídlu a to zejména chuť na kalorické potraviny a naprosto vám sníží chuť k pohybu. Ano, i toto naše tělo umí. A velice dobře. A to je celé kouzlo jojo efektu.

Takže až se příště rozhodnete zatočit s vaší nadváhou, vzpomeňte si na to co se při redukci děje ve vašem těle a nenechte nic náhodě. Jednoduchým řešením je Vitální princip, který vám pomůže zhubnout přirozeně, zdravě a trvale, bez jojo efektu. Je to snadnější, než si myslíte. Tak s chutí do toho a půlka je hotovo :-)). Hodně zábavy s metodou Vitální princip vám přeji.

Jindřich Tvrdík

www.vitalniprincip.cz

 

 

Tuková buňka
Tuková buňka
Cvičení
Cvičení
Detoxikace ovocnými šťávami
Detoxikace ovocnými šťávami
Tuková buńka s toxiny
Tuková buńka s toxiny
Vznik tukové buňky
Vznik tukové buňky