Blog

Tajné poselství úspěchu – motivace

Dnes, při jednom z mých každodenních ranních hygienických rituálů – holení – jsem se zamyslel nad otázkou příčiny všeho lidského konání. Lapidárně řečeno, ptal jsem se sám sebe proč člověk dělá to co dělá a proč nedělá něco jiného a nebo nedělá nic. A došlo mi, že důvodem je motivace…Motivace je hybnou silou všeho konání na světě. To asi není žádná nová informace. O motivaci bylo napsáno mnoho vědeckých i pseudovědeckých pojednání. Ale jaká je praktická využitelnost těchto informací?

Já sám jsem motivaci zařadil jako jeden z hlavních pilířů do své metody Vitální princip. Hledal jsem ten nejsilnější motivační faktor, který by udržel všechny mé snahy o změnu mého já při životě. A v průběhu celého procesu jsem poznal, jak naprosto klíčový faktor je silná motivace.

Každý z nás je jiný. Jak to trefně vyjádřil Jaroslav Marvan ve filmu U pokladny stál: „No originál každým coulem!“ :-)). Ano, každý jsme originál. A každý máme také jinou, originální motivaci ke všemu, co v životě děláme.

Už jste jistě tisíckrát slyšeli nebo četli, že pokud chcete zhubnout nebo ozdravět organismus, musíte to dělat hlavně kvůli sobě, svému zdraví a pocitu spokojenosti. Hm. To je hezké. Ale pravda je to jen částečná.

Málokdo z nás najde dostatek motivace v tom, když si řekne: „Zhubnu, protože se chci cítit lépe“. To vám vydrží jen do chvíle, kdy si řeknete, že se budete cítit mnohem lépe, když si dáte ten fantastický čokoládový dortík co se na vás usmívá ve vitrínce vaší oblíbené kavárničky. Ne, rozhodně nechci zlehčovat roli vlastního pocitu spokojenosti v procesu změny životního stylu, ale tady to bude chtít pro začátek silnější kalibr. Pocit vlastní spokojenosti přijde na řadu později a jaksi sám od sebe. Na začátku musíme najít mnohem silnější motivaci.

A tady začíná práce osobního průvodce – motivátora. Osobní průvodce je tu proto, aby vám pomohl nalézt vaší nejsilnější motivaci, která vás přenese přes prvotní úskalí vaší snahy o změnu života. Je tu nejen proto, aby vám ji pomohl nalézt, ale aby vám ji také neustále připomínal. Aby  vás inspiroval k udržení koncentrace na váš osobní motivační faktor a zamezil vzniku syndromu „věčného začátečníka“. Progres se stane vaším druhým jménem.

I já jsem na začátku své cesty musel projít procesem nalezení nejsilnějšího motivačního faktoru. A i já jsem měl svého motivátora a osobního průvodce. A také mu tímto děkuji. Nyní je řada na vás. Když jsem to dokázal já, dokážete to také :-). Upřímně vám to přeji.

Jindřich Tvrdík

www.vitalniprincip.cz

Motivace
Motivace